MAKFED&İSO Organizasyonunda Tekstil Sektörü ve Tekstil Makinecileri bir araya geldi.

Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu öncülüğünde ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) ev sahipliğinde, sektörel işbirliklerinin geliştirilmesi ve yerlileşme çalışmalarının hızlandırılması amacıyla makine sanayi ile yurtiçi müşteri buluşmalarının ilki olan toplantıda, tekstil sektörü ve tekstil makinecileri 16.01.2019 Çarşamba günü İSO Odakule’de bir araya geldi.

MAKFED Başkanı ve İSO Başkan Yardımcısı olan Adnan Dalgakıran yönetimindeki toplantıda Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) yönetimi ve üyelerinden oluşan makine üreticileri ile Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS) , İTHİB , İHKİB,  Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) , Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Tekstil Komitesi gibi tekstil sanayi sektör kuruluşları yöneticileri ve öncü tekstil firmalarının yetkilileri yer aldı.

Tekstil makine sektörü 2018 yılında 750 milyon dolar ihracat gerçekleştirmesine rağmen bu alanda 1,9 milyar dolar ithalat oldu. Toplantıda tarafların birlikte hareket ederek ilk aşamada 500 milyon dolarlık tekstil makinesi ithalatının yurt içi imkanlar ile tedariki hedefi ortaya kondu. Bu doğrultuda, kamu Ar-Ge ve yerlileştirme destek programlarından etkin şekilde yararlanmak üzere sektörler arası projeler geliştirilmesinin önemine değinildi.

Yurtdışı rakiplerine göre kalite, teknoloji ve fiyat olarak rekabet gücüne sahip Türk tekstil makinelerinin yurtiçinde istenilen ölçüde tercih edilmesiyle   dış ticaret açığına olumlu katkı sağlanacak. Bununla birlikte tekstil sektörü ile tekstil makine sektörünün de aynı ölçüde büyümesi ve gelişmesi her iki sektörü de olumlu yönde etkileyeceği ifade edilerek İstanbul Bursa, Gaziantep, Denizli, Kahramanmaraş gibi tekstil üretiminde öncü illerde TEMSAD öncülüğünde B2B görüşmeleri organize edilmesine karar verildi.

Türk Makine Sektörüne Genel Bakış   Makine Sektörü Raporları   Projeler   Makaleler
Hedefler, avantajlar, başlıca ürün grupları, ilerleme kaydedilen ülkeler, çarpıcı istatistikler »
 
Makine sektörü ile ilgili yayınlar, makaleler, dernek katalogları ve sunumlar »
 
Makfed tarafından yürütülen projeler ile ilgili bilgilere erişim »
 
Makine sektörü hakkında yayınlanan önemli makaleler »
 
 
MAİB MTG moment_expo
OAİB
OAİB
 
   
 
Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu

Atatürk Bul. No: 193 ASO Kule 7.Kat, Kavaklıdere, Ankara
T: +90 312 426 40 50 • F: +90 312 468 42 91 • info@makfed.org